Nedělní Lidé - HNĚTETĚTO
ukázky v sekci hudba
 
e-shop Dřevěná Cikáda
29.3. 2009 - Maxim Horovic
staženo z DIYcore.net
 
NEDĚLNÍ LIDÉ VÁS MILUJÍ! Hlavně, že nešíří strážný maják nebo výzvy k usínání, kapela nesublimuje new age a k poklidnému prosychání během poslechu desky taky nedojde, hnětetěto, sichr. "Are you fucking crazy"?
Bude se ti to hodit. Jedním z leitmotivů, příznačných a často používaných při jejich popisu je - ?kolotoč?. Já bych ho zřejmě nepoužil, nicméně hudba Nedělních Lidí je energická, skočná, poměrně tvrdá v rámci řekněme undergroundu, a hlavně osobitá. U nich nemá cenu stopovat jakési tradice hudebního androše jako třeba u BBP nebo Špinavýho nádobí. Vsáknutých vlivů je více a zachází se s nimi nečekaně.

Přemýšlím, k čemu přirovnat tuhle zvláštní kombinaci rockové alternativy, jazzrocku a experimentálních poloh, chvíli funky, jindy zase téměř HC nebo (netrestej mě bogu) industrial, místy Už jsme doma, pak Jindra Holubec nebo Neuropa, dohromady všechno a nic, fucking crazy. Pražský výběr vyjebává s Primus, nebo chtěl by, a děje se to na zahradě u dědy Buřinek II. v době, kdy ani jedna z těchhle kapel neexistovala. Jsem srozumitelný? "Ve tmě lze naruby obracet tvář."

Brněnsko-pražsko-uherská kapela, tvrdí promoslova, nevim kdo je z Uher, ale nástrojově jde o rockovou sestavu doplněnou trombonem a "haraburdím". Arzenál je variabilní a proměnlivý i v tomhle základu, protože nářadí nejsou v zajetí jednoho stylu, takže delší vyhrávky, repetice a zlomy ve skladbách dělají z NL živelný organismus s několika srdci součinně protibijícími, lahoda proposlouchávat. Překvapují a jsou pořád o krok napřed, tohle není nedělní cesta do superkostela kauflant uber alles.

A pak jsou tady texty, většinovým autorem Jan K Faltus. Osobní objev roku, poezie z nejzajímavějších, úsečná, hutná a sdělná. Má humor i osten, groteskní i přemýšlivá, ještě dlouho rezonuje: "každý krok má / mrtvé dvojče / které běží / proti nám" (Dvojče). Niterná a paramýtická, texty ilustrovány bukletem koláží, vrcholný cajk: "Světlo tma do kapes schová. / Nestárne vždycky je nová." (Tma)

Výborná záležitost ulovená undergroundovým labelem Ears & Wind Records smete alternativní hodovníky někdejších dekád, wanekovské vlajkonoše, punkáče i tvrdší jádro. Teda kdyby si někdo z nich viděl na špičku svojí sebejistoty.
HNĚTETĚTO
recenze
Pavel FFF Sajfert
Radek Hendrych
Petr Korál
Maxim Horovic